پایگاه ارشد علوم دامی

بیماری های شایع تنفسی در طیور

نویسنده : سعید برمکی | تاریخ : 0:17 - پنجشنبه بیست و هفتم تیر 1392

بیماری های شایع تنفسی در طیور

دوستان در این پست فیلم آموزشی با عنوان بیماری های شایع تنفسی در طیور قرار داده ام که امید وارم از تماشای این فیلم لذت ببرید

برای مشاهده بر روی لینک زیر کنید.


مشاهدهدسته بندی : بیماری های دام و طیور


 

بررسی و جلوگیری از اسیدوز شکمبه ای تحت حاد در گله های گاو شیری

نویسنده : سعید برمکی | تاریخ : 23:23 - سه شنبه بیست و پنجم تیر 1392

بررسی و جلوگیری از اسیدوز شکمبه ای تحت حاد در گله های گاو شیری

چکیده

جیره های غذایی با دانه بالا و کربوهیدرات های قابل تخمیر و برای گاو های شیری باعث افزایش تولید شیر می شود اما این مسئله افزایش خطر اسیدوز نیمه حاد را نیز در پی خواهد داشت اسیدوز شکمبه ای نیمه حاد(SARA) به عنوان دوره ای از کاهش PH شکمبه به طور متوسط تعریف شده است.

(SARA) ممکن با لنگش و دیگر مشکلات سلامتی دیگر در کاهش تولید مرتبط باشد.

اگرچه تغییرات PH شکمبه به طور قابل ملاحظه ای در یک روز وجود دارد گاوها دارای یک سیستم رشد یافته ای هستند تا PH شکمبه انها در یک محدوده فیزیولوژیکی محافظت و نگهداری شوند.

به هر حال اگر تولید اسید از تخمیر بالا از بافر ( یعنی ماده ای که از تغییرات شدید PH جلوگیری می کند ) بیشتر باشد. تعادل PH شکمبه به هم می خورد. و PH شکمبه ممکن است تا حد زیادی از تعادل خارج شود.

خطر گسترش (SARA) می تواند به وسیله پذیرش یک رژیم غذایی که میان ماده ای که از تغییرات شدید PH جلوگیری می کند با تولید کم اسید چرب و تخمیر کربوهیدراتها تعادل ایجاد می کند کاهش می یابد. این تعادل می تواند به وسیله فراهم کردن فیبر کافی در رژیم غذایی که شامل تکه های بزرگی از الیاف است بدست بیاید به هر حال مقدار زیاد این ذره ها ممکن است  سرانجام به افزایش خطر (SARA) منتهی شود. سطح فیبر و ذرات بزرگ مورد احتیاج تا سلامتی شکمبه مورد محافظت قرار دهد بستگی به منابع فیبری دارد که مورد استفاده واقع می شود. (SARA) همچنین بستگی به تغذیه به منابع دانه ای و درجه فراوری دانه دارد. تغذیه بالا از دانه های با تخمیر بالا فیبر مورد نیاز را افزایش می دهد. دادن جیره غذایی بصورت اجزای جداگانه ای به نظر می رسد تا خطر (SARA) را نسبت به تغذیه جیره غذایی مخلوط افزایش دهد. همچنین شیوه های مدیریتی که باعث می شود گاو کمتر یا زیادتر بخورد یا خوراک های نامنظم و نامرتب ممکن است باعث افزایش میزان بروز(SARA) باشد. عوامل مدیرتی مهم شامل زمان تغذیه، پایداری زمانبندی تغذیه مکان خواب در دسترس می باشد. وقتی گاوهای شیری برای تولید زیاد تغذیه می شوند شیوه های مدیریت خوب دارای اهمیت است اگرچه وقتی عوامل مربوط به جیره بهینه هستند.


برای مشاهده ی متن کامل به ادامه ی مطلب بروید


دسته بندی : پرورش گاو شیری


 

آنزیم کوآگولاز

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 12:11 - پنجشنبه شانزدهم آذر 1391

آنزیم کوآگولاز

آنزیم کوآگولاز به عنوان مهمترین شاخض شناسایی استافیلوکوک اورئوس (استافیلوکو طلایی) می باشد که به دو صورت در این ارگانیسم مشاهد می شود.نوع آزاد که بوسیله تست کوآگولاز در لوله حاوی سرم خرگوش یا انسان مشخص می شود و کوآگولاز باند یا متصل که توسط تست اسلاید به کمک انعقاد یک قطره از سرم در روی اسلاید مشخص می گردد.تست اخیر یا کوآگولاز باند از فاکتور کپه ساز متفاوت است.

عملکرد کواگولاز در منعقد کردن پلاسما مشابه عملکرد تبدیلی فیبرینوژن به فیبرین است که توسط ترومبین در بدن کاتالاز می شود.کواگولاز برای فعالیت کامل آنزیمی خود به یک جز پلاسما از قبیل پروترومبین ویا مشتقی از آن تحت عنوان فاکتور واکنش دهنده کواگولاز یا CRF نیاز دارد.محصول کواگولاز – ترومبین علاوه بر انعقاد فیبرونوژن موجب فعالیت پروتئولیتیک و استرئولیتیک نیز می شوند. فیبرینو پپتید های که آزاد می شوند متفاوت از فیبرینوپپتید های تولید شده توسط ترومبین بدن است.

کواگولاز با تبدیل فیبرینوژن به فیبرین یک دیواره فیبرینی دور ضایعات استافیلوکوکی ایجاد میکند و به دوام آنها در بافت کمک می کند،همچنین سبب رسوب فیبرین روی سطح استاف می شود که می تواند دربرابر فاگوسیتوز و یا تخریب در داخل سلولهای فاگوسیت آنها را محافظت کند.


دسته بندی : بیماری های دام و طیور


 

اثرات اسید های چرب امگا- 3 و امگا -6 بر سلامتی انسان و دام

نویسنده : | تاریخ : 23:45 - جمعه بیست و یکم مهر 1391

اثرات اسید های چرب امگا- 3 و امگا -6 بر سلامتی انسان و دام

در این بخش فایلی در مورد کلیه اثرات اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 بر روی سلامتی دام وانسان رو براتون گذاشتم .توصیه میکنم نگاهی بهش بندازین . برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.دانلود فایل pdfدسته بندی : پرورش گاو شیری
برچسب‌ها: اسیدهای چرب امگا, 3 و امگا, 6, سلامتی دام وانسان, چربی ها, بیوشیمی

 

متاستاز

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 16:48 - دوشنبه سوم مهر 1391

متاستاز

( Metastasis) به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی  از یک بافت به بافت‌های دیگر، گفته می‌شود.

در برخی از سلولهایتوموری تعداد اندکی از خصوصیات سلول اولیه تغییر می‌کند و سلول توموری هنوز کم و بیش شبیه سلول اولیه‌ای است که از آن منشأ گرفته‌است. تومورهایی که در اثر این سلولها پدید می‌آیند تومورهای خوش‌خیم نامیده می‌شود. تومورهای خوش‌خیم، گسترش محدودی دارند و تومور، فقط در همان محل سلول اولیه مشاهده می‌شود.

اما در برخی از سلولهای توموری در اثر جهشهای بیشتر، اغلب خصوصیات سلول اولیه تغییر می‌کند. این سلولها پروتئین هایی را بیان می‌کنند که در حالت عادی در سلولهای نرمال، بیان نمی‌شوند. همچنین در این سلولها از بیان برخی از پروتئینها، جلوگیری می‌شود. این تغییرات در بیان پروتئینهای سلولی باعث می‌شود سلول سرطانی، ارتباط خود را با سلولهای مجاور از دست دهد و با تجزیه ماتریس بین‌سلولی، از محل اولیه خود مهاجرت کرده و به محل  دیگری برود و در آنجا نیز باعث ایجاد تومور شود. به عمل مهاجرت سلولهای سرطانی از محل اولیه به محلی دیگر، متاستاز، و به این نوع تومورها، تومورهای متاستاتیک گفته می‌شود.
دسته بندی : بیماری های دام و طیور


 

کوریزای عفونی ماکیان

نویسنده : سعید برمکی | تاریخ : 15:48 - جمعه سی ام دی 1390

کوریزای عفونی ماکیان

کوریزایکی از بیماریهای واگیر قسمت ابتدایی دستگاه تنفس ماکیان است که معمولا با تورم سینوسهای بالای چشم همراه است و موجب تغییر صورت و تغییر قیافه مرغ می شود.

عامل بیماری :

عامل بیماری باکتری هموفیلوس پارا گا لیناروم نام دارد . این باکتری میله ای شکل گرم منفی است که در جراحات اغلب دو قطبی رنگ می‌گیرد. کلنی این باکتری ها ریز است و قطر آن از 3/0 میلی لیتر تجاوز نمی کند.

جهت مشاهده ی متن کامل به ادامه ی مطلب بروید


دسته بندی : بیماری های دام و طیور
برچسب‌ها: کوریزای عفونی ماکیان, کوریزای عفونی در طیور, کوریزای عفونی در مرغ

 

بیماری سالمونلوز Salmonellosis

نویسنده : سعید برمکی | تاریخ : 15:42 - جمعه سی ام دی 1390

بیماری سالمونلوز Salmonellosis

بیماریهایی که توسط گروه سالمونلا در پرندگان تولید می شود را بر حسب عامل بیماری به سه دسته تقسیم می کنند:

1- بیماری پلوروم (اسهال سفید جوجه ها)

2- بیماری تیفوئید(حصبه)

3- پاراتیفوئید (شبه حصبه)

بیماری پلوروم (اسهال سفید باسیلی) Bacillary White Diarreha

پلوروم یک بیماری شدیدا مسری است.

جهت مشاهده ی متن کامل به ادامه ی مطلب بروید


دسته بندی : بیماری های دام و طیور
برچسب‌ها: بیماری سالمونلوز در طیور, بیماری سالمونلوز در مرغ, بیماری سالمونلوز در جوجه ی گوشتی

 

بیماری آبله پرندگان Fowl pox – Avian pox

نویسنده : سعید برمکی | تاریخ : 15:37 - جمعه سی ام دی 1390

بیماری آبله پرندگان Fowl pox – Avian pox

آبله ماکیان بیماری ویروسی است که با جراحات پوستی مشخص میشود البته در برخی واگیریها جراحات دیفتری مانند در دهان و ابتدای مجاری تنفسی بروز می کند.

حیوانات حساس

در بین طیور آبله اغلب در ماکیان و بوقلمون اتفاق می افتد. در بین سایر پرندگان اغلب کبوتر, قناری و طوطی سانان مبتلا می شوند و گاهی بیماری در بسیاری از پرندگان وحشی نیز دیده می شود.

 جهت مشاهده ی متن کامل به ادامه ی مطلب بروید


دسته بندی : بیماری های دام و طیور


 

عوامل موثر بر مرگ و مير گوساله ها

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 14:57 - جمعه نهم دی 1390

اسهال

چيزي حدود 5-7 درصد گو ساله ها تا پايان دوره ي پرورش تلف مي شوند(3) که متاثر از عوامل تغذيه اي ، محيط و پاتوژنيک است که رقم قابل توجه و تعيين کننده دراقتصاد گاوداريمي باشد . علاوه بر مرگ و مير ، هزينه هاي درمان و باز گرداندن دام به حالت اول نيز هزينه ي قابل توجه را به خود معطوف مي کند.عنوان شده اسهال در سال 1991 ،250 ميليون دلار براي صنعت گاو شيري امريکا هزينه به دنبال داشته است. بخش عمده اي از مرگ و مير در گوساله ها به علت اسهال رخ مي دهد که اين اسهال مي تواند با منشا تغذيه اي و پاتوژنيک باشد. معمو لا عوامل تغذيه به مقدار کمتر باعث کاهش قوام مدفوع نسبت به عوامل پاتوژنيک مي شود و قابليت برگشت به حالت اول در آنها راحتتر است. گوساله هاي تازه متولد شده در اثر عواملي مانند ؛ محيط غير بهداشتي ، مصرف ناکافي آغوز ،مصرف آغوز يا شير نا مطلوب يا مصرف بيش از حد مستعد ابتلا به اسهال شونده ميزان شيوع پاتوژنهاي ايجاد کننده ي اسهال نيز تاثير قابل توجهي دارد. از گونه هاي عمومي مي توان به باکتري اشريشيا کلاي (که در هفته ي اول منجر به اسهال کشنده مي شود ) باکتري سالمونلا( از هفته ي اول تا هفته ي چهارم عمل ميکند ) و ويروس هاي رتاويروس و کورناويروس (که به ترتيب از هفته ي اول و دو ،سه روز اول اتفاق مي افتند و منجر به اسهال آبکي وکشنده مي شوند)اشاره کرد. قبل از شروع اسهال آگاهيهايي نظير آرام شير خوردن و بازي کردن با شير وعدم تمايل به نوشيدن ،خوردن ودراز کشيدن به پهلوي راست و کاهش مدفوع از آن جمله مي باشند. بعد از بروز اسهال به علت کاهش آب بدن و دفع الکتروليت هاي ضروري وعدم هضم وجذب کافي مواد خوراکي گوساله به شدت احساس ضعف مي کند در مواردي هم عامل عفوني وارد خون شده و ايجاد سپتيسمي مي کند که مجموع عوامل فوق سبب مرگ دام مي شود ممکن است که دام جان سالم به در برد ولي به تجربه ثابت شده که گاوي که از گوسالگي سابقه اسهال داشته نسبت به گاوهاي ديگر در ادامه زندگي آسيب پذيرتر بوده است .

اقداماتي که در زمان اسهال بايد انجام داد :
1- جدا کردن گوساله آلوده از ديگر گوساله ها
2- جايگزين کردن مايعات با الکتروليت ها جهت بالا بردن قوام مدفوع وتامين نياز دام
3-مصرف شير والکتروليت به صورت يک در ميان
4-با کمک دام پزشک عامل را شنا سايي کنيم و از بين ببريم

دسته بندی : پرورش گاو شیری


 

بیماری گامبورو (Gumboro Disease = infection Bursal Disease (IBD

نویسنده : سعید برمکی | تاریخ : 12:59 - سه شنبه یکم آذر 1390

بیماری گامبورو (Gumboro Disease = infection Bursal Disease (IBD

بیماری عفونی بورس

اولین با این بیماری در ناحیه گامبورو واقع در ایالت دلاوار آمریکا گزارش شد.

حیوانات حساس

این بیماری اصولا ماکیان را مبتلا می نماید. نشانه های بالینی و مرگ و میر عموما در پرندگان 6-3 هفته شدت بیشتری دارد . اما ممکن است تا هنگامی که پرنده داری بورس فعال است (1 تا 16 هفتگی) بروز نماید.

جهت مشاهده ی متن کامل به ادامه ی مطلب بروید


دسته بندی : بیماری های دام و طیور


 

آخرین مطالب

» Body condition scoring of sheep and goats ( دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393 )
» نقش تعادل انرژی در تولید مثل ( دوشنبه هفدهم آذر 1393 )
» ایستاده ام چو شمع، مترسان ز آتشم ( شنبه پانزدهم آذر 1393 )
» کاربرد بیوانفورماتیک در مطالعات زیست مولکولی ( سه شنبه یازدهم آذر 1393 )
» علم ( یکشنبه نهم آذر 1393 )
» نگارش اولین کتاب اپی ژنتیکی به زبان فارسی ( یکشنبه نهم آذر 1393 )
» نقش فاکتورهای رشد شبه انسولین در فعالیت تخمدان ( شنبه یکم آذر 1393 )
» محدودیت های مواد خوراکی در جیره ( جمعه سی ام آبان 1393 )
» سالگردها از خود واقعه ها دردناکترند ( پنجشنبه بیست و نهم آبان 1393 )
» كشاورزي، علم درجه چندم؟! ( شنبه هفدهم آبان 1393 )
» مراقبت از گوساله ها در آب و هوای سرد زمستان ( پنجشنبه پانزدهم آبان 1393 )
» Journal Finder ( جمعه نهم آبان 1393 )